AktualnościCzerwcowe spotkanie Akademii Cyberbezpieczeństwa

2016-06-20

W czwartek, 30 czerwca 2016 r. odbędzie się kolejny wykład w ramach IATI Cybersecurity Academy. Tym razem będzie on poświęcony problematyce eIDAS oraz technicznym  aspektom identyfikacji elektronicznej. Spotkanie poprowadzi prof. Mirosław Kutyłowski. Będzie ono rozszerzeniem wykładu inauguracyjnego, który prelegent przedstawił na otwarciu Akademii.

Prelekcja będzie dotyczyła przede wszystkim zagadnień z zakresu:
  •  elektronicznych dokumentów identyfikacyjnych,
  •  transakcji finansowych dokonywanych drogą elektroniczną,
  •  IoT – Internet of Things.

Wykład odbędzie się  o godz. 13:00 w sali 201, budynek D-21, na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.

Po wykładzie tradycyjnie zapraszamy do rozmowy z prelegentem oraz do dyskusji przy kawie.

Zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu prosimy o rejestrację: http://iati.pl/iati-cybersecurity-eidas-i-techniczne-perspektywy-identyfikacji-elektronicznej/.

Liczba miejsc ograniczona.

Serdecznie zapraszamy!

Czwarty wykład w ramach IATI Cybersecurity Academy

2016-04-20

28 kwietnia 2016 r. odbędzie się kolejny wykład Akademii Cyberbezpieczeństwa IATI. Tematem przewodnim spotkania będzie biometria. Techniki biometryczne zyskują obecnie wielką popularność i są coraz częściej stosowane do ochrony naszego bezpieczeństwa.  Jednak równie często przy omawianiu tego typu rozwiązań pojawia się wiele kontrowersji. Czy są to wątpliwości uzasadnione? Czy zastosowania biometryczne same w sobie też mogą stanowić zagrożenie?

Rzetelnej wiedzy w tym zakresie dostarczy Wojciech Wodo z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Dokona oceny zastosowań metod biometrycznych w różnych systemach bezpieczeństwa. Odniesie się również do problematyki ochrony danych osobowych (w tym biometrycznych) w kontekście nowej dyrektywy Unii Europejskiej dotyczącej ochrony danych osobowych (mającej zastąpić dotychczas obowiązującą 95/46/WE). W swoim wystąpieniu uwagę poświęci także atakom kanałami bocznymi na systemy biometryczne.

Zagadnienia omówione podczas wykładu będą oparte o wyniki prac badawczych w obszarze technologii biometrycznych. Prelegent prowadził projekty związane z behawioralną biometryką sposobu pisania na klawiaturze (ang. keystroking), systemami biometrii twarzy oraz metodami ochrony danych biometrycznych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie http://www.biometrickeypress.pl/ .

Spotkanie odbędzie się w czwartek 28 kwietnia br. o godz. 13:00, w sali 201 budynku D-21 Politechniki Wrocławskiej.

Po wykładzie zapraszamy do dyskusji przy kawie.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o rejestrację: http://iati.pl/iati-cybersecurity-academy-biometria/

Serdecznie zapraszamy!

Informatyka śledcza w Akademii Cyberbezpieczeństwa

2016-03-22

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzecim z kolei wykładzie w ramach IATI Cybersecurity Academy. Tym razem zachęcamy do wysłuchania prezentacji pana Marcina Kaczmarka z Politechniki Wrocławskiej p.t. "Informatyka śledcza i pozyskiwanie dowodów w systemach IT". 

Ogólnie dużo mówi się o zagrożeniach sieciowych oraz zabezpieczeniach systemów IT. Jednocześnie bardzo często stajemy przed faktem dokonanym - wydarzył się incydent - wystąpiło naruszenie naszego bezpieczeństwa w sieci, a my nie wiemy, jak zareagować w takiej sytuacji. Pojawiają się wówczas dwie kluczowe kwestie: jak właściwie rozpoznać zdarzenie oraz w jaki sposób przygotować i zabezpieczyć system IT pod względem dostępności materiału dowodowego.

Podczas spotkania zostaną omówione zagadnienia dotyczące gromadzenia dowodów z różnych źródeł - logi, zrzuty danych, konfiguracje. Zaprezentowane będą przypadki i sposoby właściwego zebrania oraz zabezpieczenia dowodów. Prezentacja będzie odnosić się do zaleceń międzynarodowych organizacji bezpieczeństwa ISC(2) oraz ISACA.

Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się:

  • jak zachować właściwe podejście do zagadnienia tzw. "śledztwa informatycznego" oraz jakie problemy i zagrożenia się z tym wiążą
  • jak poradzić sobie z kwestiami prawnymi dotyczącymi tego rodzaju działań
  • czy stosowane zabezpieczenia "dowodów informatycznych" są wystarczające oraz jak zwiększyć ich "wiarygodność"

zapraszamy na wykład w czwartek 31 marca br. o godz. 13:00. Spotkanie odbędzie się w bud. D-21 Politechniki Wrocławskiej, w sali 201.

Prelegent posiada wieloletnie i unikalne doświadczenie w omawianej dziedzinie, m.in. jako informatyk śledczy oraz biegły sądowy. Prezentowany wykład będzie oparty o wiele rzeczywistych przypadków, z którymi miał do czynienia w swojej praktyce zawodowej.

Tradycyjnie po wykładzie zapraszamy do dyskusji przy kawie.

Chętnych prosimy o rejestrację: http://iati.pl/iati-cybersecurity-academy-31-03-2016-r/

Liczba miejsc jest ograniczona.

K olejny wykład w ramach IATI Cybersecurity Academy

2016-02-16

25 lutego 2016 r. odbędzie się drugie spotkanie w ramach cyklu wykładów IATI Cybersecurity Academy.  Tematem kolejnej prelekcji, którą tym razem poprowadzi dr Przemysław Kubiak z Politechniki Wrocławskiej, będą najważniejsze zagrożenia związane z wprowadzeniem rozległego, rozproszonego podsystemu elektronicznego opartego o smart meters, czyli elektronicznych liczników zdalnego odczytu zużycia energii. Spotkanie będzie okazją do dyskusji, dlaczego tak pożądane stało się obecnie precyzyjne przewidywanie zapotrzebowania na energię oraz wpływanie na sposób zużycia i nawyki jej odbiorców. Dzięki pomiarowi zużytej energii wykonywanemu przez smart meters możliwe jest uzyskanie informacji niezbędnych do realizacji tego celu. Inteligentne liczniki mogą pomóc dostawcom energii w efektywnym zarządzaniu poborem mocy, ale jednocześnie stanowią olbrzymie źródło informacji o trybie życia lokatorów, co zagraża ich prywatności, a w sytuacji masowego kryzysu wykorzystanie takich danych przez osoby niepowołane może doprowadzić  do natychmiastowego paraliżu społecznego, poprzez możliwość zdalnego odcięcia odbiorcy od źródła energii.

Wykład odbędzie się o godz. 13.00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Janiszewskiego 8 (bud. D-2) w sali 104. Aby wziąć w nim udział, należy wcześniej zarejestrować się na stronie: http://iati.pl/iati-cybersecurity-academy-smart-meters/

Serdecznie zapraszamy!

CK Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni zaprasza na pierwsze spotkanie

2016-01-26

Centrum Kompetencji "Bezpieczeństwo w cybeprzestrzeni" zaprasza do udziału w IATI Cybersecurity Academy. Jest to cykl spotkań ze specjalistami, poświęconych problematyce zagrożeń i bezpieczeństwa w świecie wirtualnym. Wykład inauguracyjny pt.: Regulacja eIDAS Unii Europejskiej - nowe obowiązki świadczących "usługi zaufania" odbędzie się 28 stycznia 2016 r. Zagadnienie zostanie przedstawione przez pomysłodawcę całego cyklu,  prof. Mirosława Kutyłowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 13.00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Janiszewskiego 8, sala 115. Po wykładzie odbędzie się dyskusja kuluarowa przy kawie.

Udział w Akademii Cyberbezpieczeństwa IATI jest bezpłatny. By uczestniczyć w całym cyklu lub w poszczególnych wydarzeniach, należy wcześniej zarejestrować się na stronie: http://iati.pl/iati-cybersecurity-academy/

Zapraszamy!